Ez a kis tavaszi csoda egy mediterrán térségből származó fagyérzékeny gumós növény, mely tavasz közepétől hozza nagyméretű, színpompás virágait. Dísznövényként is nagyon elterjedt, most azonban a vágott virágként használható oldalát mutatjuk be.

Vékony, érzékeny, fátyolszerű szirmai olyanok, mint a pillangók szárnya, ezért rendkívül bájos, törékeny megjelenése van. Többféle sziromváltozatban léteznek, egyszerűtől az egészen telt virágún át a „ponpon” változatig, és emellett rendkívül sok színvariációban kaphatók.

Elengedhetetlen része egy szép tavaszi csokornak, de rendszeresen megjelennek az esküvőkön is. Levelét is felhasználhatjuk, viszont kevésbé dekoratív, mint a virága.

fotók: Mirosa Weddings & Events / Németh Attila Flower Artist

Rózsaszín, bordó, és fehér árnyalataiban kifejezetten nőies virágok, azonban érdemes felfigyelni a narancssárga és zöld változataira, különleges formáira, mert rendkívül jól mutatnak egy férfinak szánt csokorban!

Virágüzletekben kora tavasztól kaphatóak a magyar boglárkák, egyéb időszakban pedig importként is hozzájuk lehet jutni, de érdemes tudni, hogy nagy árkülönbség lehet a kettő között, az import javára.

Megfelelő ápolás mellett az élettartama egészen hosszú lehet, akár 7-10 nap, ugyanakkor nagyon könnyű lerövidíteni is azt.

Így hosszabbíthatod meg az életét:

  • A boglárkának üreges szára van, emiatt rendkívül érzékeny, és nagyon könnyen megroppan. Ez megrövidíti vágott virágként az életét, ezért fontos óvatosan bánnunk vele.
  • Erősen ajánlott minden nap cserélni a váza vizét, és egy éles késsel ferdén visszavágni a szárakat. Így sokkal több vizet tudnak felszívni, ami segít, hogy tartósabb legyen.
  • Éjszakára érdemes betenni vázájával együtt valami hűvösebb helyre, például garázsba, pincébe, kamrába, bárhová, ahol a leghűvösebb van a lakásban. Kerüljük a fagyot, de 10 fokig nyugodtan lemehet a helyiség hőmérséklete. A hűvös hatására kissé összehúzódnak a szirmai, de legalábbis lelassul az elnyílás folyamata, így napközben még tovább gyönyörködhetünk majd benne.
  • Vízcserénél lemoshatjuk a szárait is, így még inkább megakadályozzuk a baktériumok elszaporodását, és meghosszabbítjuk az életét.
  • Mivel a virága is érzékeny, óvatosan csomagoljuk ki, és óvatosan fektessük az asztalra, amennyiben szükséges. Ne érintsük semmihez a virág fejét.

Fontos tudni, hogy a boglárka mérgező, ezért ügyeljünk arra, hogy kisgyermekek, és háziállataink ne férjenek hozzá.

Ha a fenti tanácsokat betartjuk, biztosak lehetünk benne, hogy sokáig csodálhatjuk a szépségét!