Emlékszem, mikor először Brazíliában jártam, akkor tudatosult bennem, hogy mi itthon csak „bohóckodunk” a fikusz „palántákkal”. Miért mondom ezt? Mert mikor a Sao-Pauló-i reptérről a város felé tartottam, az út két szélén óriási ficus fák kísérték az utamat. Elsőre döbbenetes volt, aztán megszoktam. Pont olyanok voltak, mint itthon a hatalmas platánok.

Akkor rájöttem, hogy bármilyen fikuszunk is legyen itthon, azok csökevényes hajtások, pici palánták csak. Ez ne szegje senki kedvét, csupán arra szeretnék rávilágítani, hogy sok-sok szobanövénnyel erőlködünk, mikor képtelenek vagyunk az eredetihez hasonló körülményeket biztosítani, mivel teljesen más az éghajlat Európa közepén. A virágzó begóniákkal ugyanez a helyzet.

Na de vissza a fikuszhoz. Szinte nincs ember, aki ne ismerné, hiszen ha máshol nem, a nagymamánál biztosan találkozott vele mindenki. Nem nehéz gondozni, viszont egy apróság is elviheti szeretett növényünket.

A Ficus benjamina aprólevelű, örökzöld fa vagy cserje, a fügék nemzetségéből. Termései kicsik és pirosak, bár valószínűleg mi nem igazán fogunk velük találkozni itthon.

Levelei sötétzöldek, esetleg tarkák, ha megtörjük, tejnedvesek, ami kutyákra és macskákra nézve mérgező, ezért ügyeljünk rá, hogy ne tudják elfogyasztani.

Leggyengébb pontja, ha hirtelen hideget kap, például ha rányitjuk télen az ablakot. Sárguló, potyogó leveleivel jelzi, hogy valami nincsen rendben. Ugyanígy reagál, ha túl sok vizet kap. Nem túl vízigényes növény, elég hetente egyszer megöntözni, és nagyon figyeljünk, hogy ne álljon alatta a víz sokáig, mert a gyökerei könnyen berohadnak.

Tekintettel arra, hogy egy trópusi növényről van szó, érdemes a leveleit vízzel permetezni, illetve olyan helyet választani neki, ahol párásabb a levegő.

Nagyon fényigényes növény, de a tűző nap ne érje sokáig. Érdemes levéldísznövényeknek való tápoldattal öntözni két-háromhetente, ezekben magas a nitrogéntartalom, ami segít szép levélzetet növeszteni.

Ellenben a szabadon növő, 30 méteres példányokkal, itthon is szép nagyra, akár 2 méteresre is meg tud nőni. Ezért kifejezetten szeretik irodaházakban, közösségi házakban, plázákban elhelyezni, mert szépen mutatnak a nagy térben.

Az idősebb példányok nyáron a szabadban is jól érzik magukat, feltéve ha esőtől, széltől védett helyen vannak, például fedett teraszon.