Rengeteg érdekes, különleges növényfaj él a Földön, sokukat nem is ismerjük még. Az alábbiakban néhány, már ismert és különleges növényt mutatunk be.

A rafflesia egy parazita növény, melynek sem levele, sem szára, és még gyökere sincs. Élősködő életmódot él, tehát  más növényekre tapad, és azokból veszi fel a tápanyagot. 

Bimbója áttöri a gazdanövény kérgét, és ezután hosszú hónapokig fejlődik, mégis csak néhány óra elég ahhoz, hogy a húsos szirmok kinyíljanak, és a virág teljes pompájában ragyogjon. 

Virága kehely formájú, melyben számos tüskeszerű nyúlvány van. A növényvilágban a legnagyobb méretű virág az övé, ám csak néhány napig lehet látni. Tömege akár a 15 kg-t is elérheti. 

Megporzását általában legyek végzik, amelyek kedvelik a rothadó húshoz hasonlító, számunkra kellemetlen szagot. Kelyhébe majdnem 6 liter víz fér. Miután a virág elpusztult, egy nyálkás, fekete foltot hagy maga után. 

Érdekesség, hogy nagyon ritka növény, és veszélyeztetett faj. Sok bimbót nyílás előtt leszednek a népi gyógyászathoz, vagy különleges ételeket készítenek belőle. 

A növény élőhelye a Maláj-félsziget, Borneó és Szumátra.

 

Dél-Amerikából származik az óriási tündérrózsa, melynek 2-3 méter átmérőjű levele annyira szilárd, hogy 35 kilogramm súlyt is képes megtartani a vízen, mint egy tutaj. 


Igen nagy az érdeklődés a növény iránt, ezért több növényházban is megtalálható. 

Virágzása is különleges, ám mégis inkább leveleiről híres ez a növény. Két napig virágzik mindössze, éjszaka nyílik, és először fehér, majd rózsaszín és mélyvörössé válik a színe. A virág nem túlzottan nagy, csak 30 centiméteres, illata pedig az édes ananászhoz hasonlít. 

 

A következő növény legfeljebb 24 órán keresztül virágzik. A világ legnagyobb és legbüdösebb virága. Eredetileg Szumátrán őshonos növény, virágja két méter széles és akár három méter magas is lehet. Ő a titánbuzogány.

Szabálytalan időközönként virágzik, és rothadó bűzt áraszt, ezzel odacsalva a megporzást végző legyeket. Más oka is van a bűznek, például távol tart minden egyéb élőlényt, amelyek esetleg árthatnak neki. 

Levél nélküli állapotában virágzik, és miután a virág a föld alatt gumójából kitör, akkor is csak egyetlen levelet növeszt. Egy-egy ilyen gumó súlya a korától függően elérheti a száz kilogrammot is. Levele akár hat méteres is lehet,  termése pedig piros színű bogyó. A virágzás csak akkor indul el, ha a gumó elegendő tápanyagot halmozott fel a folyamathoz. 

 

 

A selyemakác rokona, a Malajziában élő Albizzia falcata talán a leggyorsabban növő fa a világon. Egy év alatt akár 10 métert nő, tehát átlagosan 2.4 centimétert naponta. 

Bár nem fa, hanem lágyszárú növény, a kínai óriás bambusznád egy nap alatt akár 120 centimétert is nő. Ezzel a sebességgel eléri a legnagyobb magasságát egy hónap alatt, ami 18.3 méter. A mondás szerint, majdnem szemmel látható a növekedése.