Sosem tudom eldönteni, hogy pestvárosi-vidéki, vagy vidékvárosi-pesti vagyok e valójában. A Budapesti belvárosban mozgolódom, ott is dolgozom a legtöbbet, mégis Pest megyei lakosként nem tudok elszakadni a vidéki életérzéstől. Itt faluhelyen (egyébként város) még megvannak azok a régimódi előkertek, ahol idős nénikék gondozzák a kerti virágokat, kapálnak, gyomlálnak, nagymamámra emlékeztetnek. Jártamban keltemben a környék összes ilyen kiskertjét ismerem, szemem sarkából még vezetés közben is érzékelem éppen mi nyílik.

Szeretem az ilyen helyeket, ha időm engedi meg-megállok és a feltörő emlékek közt elmerengve, feltöltődöm a látottakkal. Az ilyen helyek bővelkednek sokféle egynyári növénnyel, legfőképp önvető virágokkal is, amik minden évben elszórják magjukat, és évről évre újra megjelennek. 

Pont ebbe a csoportba tartoznak a valódi szarkalábak is, vagyis a Consolidák. Két nagyon hasonló, és remekül összetéveszthető növényt mutatnék be nektek, a keleti szarkalábat (Consolida orientalis), és a kerti szarkalábat (Consolida ajacis). Akad egy harmadik tesójuk, a „kisöcsi” nem más mint a mezei szarkaláb ( Consolida regalis).

keleti szarkaláb

 

kerti szarkaláb

A keleti és a kerti nem csak nevében, de kinézetében is nagyon hasonlít egymásra. Mindkettő alkalmas szárításra is, de jó tudni, hogy mindkettő mérgező is. Aki viszont tudatosan, vágott virágnak termeszti, az inkább a kerti szarkaláb nemesített változatait veti az ágyásokba. Ezek közül is a színesebb, telt virágú változatok a legkeresettebbek.

Meglepő módon még ők is a boglárkafélék családjába tartoznak, egynyári, lágyszárú növények. Osztott levelekkel borított, felfelé törő, 60-80 cm-es hajtásain laza fürtökben állnak jellegzetes sarkantyús virágai. Erősen osztott leveleitől és bimbókkal berakott oldalhajtásai nagyon kecses, légies benyomást sugároznak. A sarkantyú egyébként nem más, mint nektáriumként funkcionáló virágtakaró levél.

A kerti szarkaláb látványosabb, sűrűbb levélzettel ellátott, a keleti szarkaláb kevesebb, finomabb levelekkel bír. Május végétől nyár közepéig díszítenek, de a fővirágzás után egy visszavágással még másodvirágzásra serkenthetőek. Színekben is változatosak, lila, kék, rózsaszín, fehér, de telt vagy fél-telt virágoknál többszínűség is megfigyelhető. 

Vágott virágként, vázában, hűvös helyen lassabban nyílnak virágai, míg közvetlen napfényen hamar kinyílnak bimbói.

Termesztése

Magvetésről szaporítható. A palántanevelés időtartama 12 fokos átlaghőmérséklet mellett 6-8 hét.  A növények kedvelik a napos, kissé meszes jó vízelvezetésű talajt. Forró, száraz napokon öntözést igényelnek. A kerti szarkaláb szára magas hatvan-nyolcvan centiméter, a termesztésben támasztékra van szüksége. Virágai időjárástól függően május közepétől a nyár közepéig nyílnak.  Helybe is vethető. A lisztharmatra érzékeny. Őszi másodvirágzását a fő nyílás után a maradék hajtások visszavágásával érhetjük el.  

 

 

forrás: Szentpéteri Szabolcs