A phalaneopsis (ejtsd: falaenopszisz) a legismertebb orchidea, magyarul lepkeorchideának szokták nevezni. Nincs, aki ne ismerné, hiszen ez a legkönnyebben tartható orchideák egyike, mégis sokaknak nehézséget okoz. Rengeteg cikket lehet róluk olvasni, én most kizárólag a saját tapasztalataimat és tudásomat fogom megosztani, hiszen nekem is vannak sikeresen, szépen virágzó orchideáim.

Általában könnyen kiküszöbölhető dolgokon buknak el a kezdő orchidea-tartók. Nagyon fontos tudni, hogy ezek az orchideák a fákon élnek, az esőerdőben. Ezzel már két dolgot is megválaszoltam. Egyik, hogy soha nem áll alattuk a víz! Hiszen a fa tetején sem áll a víz, igaz? A másik, hogy esőerdőben élnek, tehát szeretik a párás környezetet, a kellemes langyos „esővizet”.

Sokan „túlságosan szeretik” az orchideájukat, és a pokolba vezető út is jó szándékkal van kikövezve. Túlöntözik, mondván, „nehogy kiszáradjon, és elpusztuljon szegény”, valójában viszont nem szabad túl gyakran öntözni! Kicsit hagyni kell őket száradni, érdemes figyelni a gyökereiket is. Nem a léggyökereket, hanem ami a cserépen belül van. Ha szép élénk zöldek, a növénynek nincs szüksége vízre. Ha kezd fakulni, szürkülni, vagy már egészen szürke, akkor adhatunk neki egy kevés langyos vizet. Nem baj, ha az öntözővíz átszalad rajtuk, és áll alattuk, viszont kis idő múlva a felesleget öntsük le. Függetlenül attól, hogy figyeljük a gyökereit vagy sem, bőven elég tíznaponta megöntözni.

 Ezek még szép zöld gyökerek, de már elkezdtek kissé szürkülni

 

Ha már sárgák a gyökerek, akkor baj van, valószínűleg túlöntöztük. Megpróbálhatjuk ilyenkor kiszárítani, hátha megmenthető.

Másik téves jó szándék szokott lenni, ha átültetik, mert „kilóg a gyökere”. Tudni kell, hogy ennek az orchideának nincs kifejezetten szüksége hagyományos virágföldre. Az a fakéreggel kevert közeg azért szükséges, hogy le tudjuk tenni. A léggyökereivel kapaszkodik a fákon, és ezek segítségével gyűjti be a vizet is. Nincs szüksége komolyabb talajra. Ha mégis át szeretnénk ültetni, mert már szétrepesztette a cserepét, kifejezetten orchideáknak való földbe ültessük.

Virágüzletes tapasztalatom, hogy gyakran csomagolás nélkül szerették volna hazavinni az orchideát. Ezzel ősztől tavaszig az a probléma, hogy egy trópusi növényről van szó, azaz igencsak zokon veszi a 6C˙-ot. Bár télen igénylik a hűvösebb helyet, azért a mínuszokba ne vigyük ki, akkor sem, ha „gyorsan hazaérünk vele”. Mindig azt mondtam, olyan, mintha ruha nélkül szeretnénk hazamenni télen. Gyorsan. Sem.

Várjuk meg, míg a virágkötő becsomagolja legalább egy selyempapírba, ami ingyen van, cserébe nem fázik meg a növényünk.

Gyakran szokták kérdezni, hogy „a kocsiban hagyhatom holnap reggelig?”. Nos, ha nem döglesztő meleg van, és nem tél, akkor végülis igen. Ugyanúgy figyelnünk kell rá, hogy nyáron ne „főjön” meg az autóban, télen pedig ne fagyjon meg, hiszen a csomagtartó is teljesen le szokott hűlni a hidegben.

Bár nem gondolnánk rá elsőre, velem többször is megtörtént sajnos, hogy a költözés megviselte őket. Hideg időben mindenképp csomagoljuk be őket papírba a költözés alkalmával, de előfordul, hogy a legnagyobb igyekezetünk ellenére sem éli túl, jobb esetben csak lepotyogtatja a virágait.

Sokan hiszik, hogy csak akkor virágzik, ha átlátszó cserépben van, viszont színes kerámia kaspóban is ugyanúgy tud virágozni, mint az átlátszóban. Kezdőknek javaslom, ne ültessék bele egyből a kaspóba a növényeket, inkább a műanyag cseréppel együtt tegyék bele. Így sokkal nehezebb túlöntözni, hiszen kifolyik a felesleges víz, illetve le tudjuk önteni róla.

Nagyon fontos a megfelelő hely kiválasztása is. A nappali sarkában a polcon, vagy a dohányzóasztalon nem (feltétlen) fog virágozni. Valószínűleg túléli, de nem fogja magát jól érezni. Legmegfelelőbb hely az ablakpárkány, amennyiben nem tűzi folyamatosan a nap, viszont nagyon-nagyon világos. Akkor is ez a legjobb hely neki, ha sajnálatunkra a függöny eltakarja. Valamit valamiért.

Tápoldatot is adhatunk neki, de ne vigyük túlzásba. Elég kéthetente, vagy havonta orchideáknak való tápoldatos vízzel öntözni.

Jó tipp még az orchideák öntözéséhez, ha lehetőségünk van tavasszal-nyáron esővizet gyűjteni. Lehet ez egy vödör az udvaron, vagy az erkélyen, imádják a növények! Nyugodtan lehet permetezni is néha, a virágjaira, bimbóira is mehet, nem lesz semmi bajuk.

Fontos tudni, hogy az elvirágzott orchideák szára újra tud virágozni, illetve ha kettétörik a szár, akkor is tud új hajtást hozni. Csak akkor szabad levágni, ha már teljesen barnára száradt a tövéig. Amíg él, zöld, – bár nincs rajta virág -, hagyjuk békén, mert ott fogja hozni a következő virágait.

Gyönyörű színekben kapható manapság, egyre több változatban, viszont fontos tudni, hogy a kék phalaenopsis egy festett növény, ami idővel újra fehérré válik. A „bocitarka” viszont valós, és különlegesen szép!