Az aloe verát rengetegen ismerik kedvező, gyógyító hatásairól, és sokan kaktusznak gondolják, valójában pedig a liliomfélék családjába tartozó növény. Érdekesség, hogy ebbe a családba többek között a spárga, és a fokhagyma is tartozik. Nedvét krémekhez, kenőcsökhöz, testápolókhoz adják, de belsőleg is rengeteg módon alkalmazzák.

A növény szilárd része csupán 1-1.5%, a többi gyakorlatilag víz. A rengeteg aloe fajta között megtalálható az egészen apró, 2-3 centis levelekkel, és a 100-120 centiméteres levelekkel büszkélkedő példányok is, de csak öt rendelkezik gyógyító hatással, ezek az Aloe barbadensis, az Aloe Ferox, Aloe Perry, Aloe barborescens, és az Aloe saponaria.

Gondozása nem igényel túl sok odafigyelést. Legkönnyebben azzal tudunk ártani neki, ha túlöntözzük, ugyanis húsos leveleiben kiválóan raktározza a vizet. Ha túl sokat kap, egész egyszerűen kirohad a töve, gyakran menthetetlenül. Csak akkor öntözzük meg egy kevés vízzel, ha már teljesen kiszáradt a földje. Kedveli a világos helyet, de a tűző napot nem jól viseli.  

A fagyot hazánkban nem viseli, így csak tavasztól őszig érdemes kitenni erkélyre, teraszra, védettebb helyre. Előfordul, hogy a szabadban kifakul, teljesen elszürkül a levele, ha túl sok neki a fény. Ekkor ha időben visszavisszük a lakásba, vagy egy árnyékosabb helyre, még megmenthető, és újra visszazöldül.

Gyakran visznek haza az emberek aloe verát otthoni gyógyítás céljából, azonban mindenképpen azt javaslom, ne rögtön használjuk fel a leveleket, mert a kertészetben olyan tápoldatot kaphatott, amely nem tesz jót az emberi szervezetnek, vagy ha friss sebekre kenik. Mindez csak feltételezhető, de előfordulhat, ezért fontos az elővigyázatosság. Amikor hazaviszünk egy cserép aloe verát, néhány hónapig nevelgessük, és csak utána használjuk fel gyógyító célra.

Ha levágunk egy levelet, válasszunk egy idősebbet, vastagabbat. Vágás után nem szükséges a tővel semmit csinálni, majd elintézi ő magának, egy gumiszerű réteget képez a vágás helyén.

Átültetni elég nagyjából kétévente, nem kell megijedni, ha látszólag „túl kicsi” a cserepe. Számára megfelelő föld az, amelyik kissé homokos. Így egy jó minőségű általános virágföld mellé kevert kevés homokkal vagy sóderral nem lőhetünk mellé.

A kis oldalsarjakat könnyen felhasználhatjuk egy újabb cserép aloe verához, de várjuk meg, míg elég nagy lesz a leválasztáshoz.