Szomorú tény, hogy az emberek többsége azt hiszi, a tulipán nem tartós vágott virág. A valóság az, hogy az egyik legtartósabb, csak éppen nem tartja a formáját. De miért is kellene?

A tulipán, mikor megvesszük, szoros bimbóban van, szára viszonylag rövid. Néhány nap után viszont megnyúlik, virága kinyílik, és ilyenkor hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy itt a vége, elnyílott. Pedig nem!

Mit tudunk tenni, hogy tartós legyen a tulipánunk?

  • Először is nem szabad naponta visszavágni, mert akkor „túl sok” vizet tud felszívni, „túl jó érzi magát”, ezért hamar elnyílik.
  • Vizét minden nap cseréljük frissre és hidegre.
  • Éjszakára tegyük olyan hideg helyre, amennyire csak tudjuk, de kerüljük a fagyot. Lehet ez erkély, garázs, pince, bármi. Nagyon érdekes megfigyelni, hogy reggelre a tulipán szinte teljesen összehúzódik, és úgy néz ki, mint „új korában”. A napok múlásával egyre kevésbé fog összehúzódni, ez azt jelzi, lassan tényleg elnyílik.
  • A tulipán levele ne érjen vízbe, mert könnyen berohad, és ez rövidíti a tulipán élettartamát.
  • Legjobb, ha a virág szárán a hagymához közel eső fehér rész még rajta van. Ez vonatkozik az üzletben vásárolt tulipánra, és a kertünkből levágott tulipánra is.
  • Ne ijedjünk meg, ha a tulipán dupla hosszúságúra nő a vázában, ez természetes. Támasszuk ki rügyező ágakkal, illetve tegyük magasabb vázába, nehogy elpattanjon a szára.
  • Ha a tulipán egy virágcsokorban van, két-háromnaponta elvághatjuk a kötést, és nagyon óvatosan belehúzhatjuk őket a csokorba, hogy újra azonos szinten legyenek, majd újra kössük meg.

A tulipánnak nagyon sok változata létezik, milliónyi színben. Nagyon különlegesek a duplaszirmúak, mert ha kinyílnak, gyönyörű labdaformájúak lesznek, és kicsit sem keltik az elnyílt tulipán érzését. A hagyományos tulipánok képesek tenyérnyi méretűre nyílni, és még napokig így maradni.

Én azt mondom: legszebb tulipán a nyílott tulipán!